Зміни

Визвольна війна України змінила Європу — на краще.

Zeitenwende — німецькою означає поворотний момент. Він настав як для Німеччини, так і для Європейського Союзу загалом.

Ось короткий звіт із щойно завершеної подорожі до Європи, де ми мали приватні та відверті дискусії в Празі та Берліні з чехами та німцями, а також з фінами, датчанами, литовцями, поляками, білорусами, словаками, румунами та українцями.

Варто сказати, що люди, з якими ми спілкувалися, були майже всі проукраїнські та проамериканські. Тож сприймайте наші висновки з цим застереженням. Але врахуйте також, що наші співрозмовники вважали, що пропутінське та антиамериканське лобі Європи більше зайняте захистом себе та скорочується.

І подумайте про більш фундаментальне: Zeitenwende — ідея про те, що ми перебуваємо на великому, навіть трансформаційному, поворотному етапі — це не лише німецька справа. Європа в цілому перебуває в Zeitenwende.

Вчорашня Європа — скажімо, з 1991 по 2021 рік — була Європою миру та достатку, алергії на конфлікти, великих, хоча й дещо розмитих і навіть химерних надій, і, зрештою, певної частки ухилення від проблем та самовдоволення. Злоякісний  націоналізм на Балканах? Війна Саддама Хусейна проти Кувейту? Ці проблеми розглядалися як аномалії, останні подихи геостратегічного та жорсткого минулого. Їх також було вирішено відносно швидко, без величезних жертв і головним чином за допомогою американського лідерства та їх військових сил, які, як вважалося, також були інструментами минулого для розв'язання проблем минулого.

Ця товста й щаслива Європа — цілісна, вільна та мирна Європа, намагалася такою і залишитися і саме це було її основною ціллю. Після розділеної Європи часів Холодної війни, а тим більше попередньої Європи після двох Світових воєн це вважалося справжнім досягненням. 

Але наразі зрозуміло, що ця  Європа останніх трьох десятиліть закінчилася 24 лютого 2022 року повномасштабним вторгненням росії в Україну.

Повномасштабний характер війни та її жорстокість у всьому виявилися більш ефективними, ніж ті незліченні трансатлантичні семінари про те, скільки ВВП країни потрібно витрачати на оборону. Найбільша сухопутна війна в Європі з 1945 року була більше, ніж сигналом прокидатися. Це була сирена. яка лунає кожень день з  те, що це продовжує дзвонити щодня з гучністю та наполегливістю, яку американцям важко оцінити.

Putin’s war has become Europe’s Zeitenwende. The extraordinary leadership of Ukraine’s President Zelensky has been absolutely crucial. The United States has stepped up in a very important way. But what’s been also striking is Europe’s reaction, and the way Europeans are emerging from their cocoon.

Війна путіна стала Zeitenwende для Європи. Надзвичайне лідерство президента України Зеленського було вирішальним. Сполучені Штати вступили на дуже важливий шлях.. Але що також вражає, так це реакція Європи і те, як європейці виходять зі свого кокона.

Німеччина, країна з невеликою кількістю прапорів, раптом відчуває себе комфортно з українськими прапорами практично скрізь. Їх, звичайно, можна було побачити в сусідній Чехії, на залізничному вокзалі в Празі та на площі старого міста. Вони були скрізь 24 лютого на багатотисячному мітингу, до якого ми приєдналися біля посольства України, у районі, відомому як Прага 6. Це місце для відвідувачів кафе у вихідні та покупців високого класу. Тут ми також послухали, як новообраний президент Чехії Петр Павел, генерал армії у відставці та колишній голова військового комітету НАТО, засудив усі намагання умиротворення агресора, як минулі, так і нинішні.

До речі, чехи прийняли близько півмільйона українських біженців — на душу населення більше, ніж будь-яка інша країна ЄС. Але багато інших країн, у тому числі Польща та Німеччина, були дуже щедрими, і, схоже, вони не бачать особливих проблем з реакцією суспільства на їх кількість.

У Берліні багато обговорюють різні аспекти німецької Zeitenwende. Ми самі писали про його непростий, хоча, на наш погляд, надзвичайно перспективний шлях. Але ширша історія — це історія зміни поколінь та ідеологічної трансформації.

У Німеччині Зелені  — з політиками за тридцять, сорок і трохи п’ятдесят — лідирують. Вони не проти прямо говорити про боротьбу за свободу та відповідальність перемогти тиранію. Молодші соціал-демократи відвернулися від спадщини колишнього канцлера Ґерхарда Шредера, представника «Роснефті» та «Газпрому». Менш ніж за рік обережні німці перейшли від касок до танків Leopard. Їхнє звільнення від залежності від російських енергоносіїв було досить вражаючим.

Для чехів війна здається близькою. З Праги до Києва можна долетіти за дві години — швидше, ніж з Нью-Йорка до Чикаго. (Ну, ви могли зробити це до того, як український повітряний простір закрили). Під час наших дискусій було вражаюче, наскільки вторгнення Варшавського договору в Чехословацьку Соціалістичну Республіку в 1968 році повернулося у свідомість чехів.

Для скандинавів і балтів загроза ще ближча. Шведи та фіни прагнуть приєднатися до НАТО за підтримки широкої громадськості. Серед чехів, поляків і північних європейців виникає бачення Європи із серйозним військовим потенціалом. З’явився новий фокус на геополітичній стратегії з обороною та стримуванням у її основі. І стратегічний центр тяжіння Європи зміщується до розширення центру прийняття рішень, та якомога далі від майже повного домінування Франції та Німеччини.

Що повертає нас до України. У Європі є чітке відчуття, що час спливає. Є відчуття терміновості, розуміння того, що ми повинні нарешті дати українцям зброю, необхідну для перемоги цього року. Як сказав нам один європеєць, і Європі, і Сполученим Штатам потрібно «менше інкременталізму та більше рішучості».

Цей широкий європейський Zeitenwende буде непростим. Але нові передові європейські країни дивляться вперед. Вони бачать потребу та можливість для нових структур, які можуть захистити європейські демократії на довгі роки. І зростає переконання, що перемога в Україні може і повинна призвести до значущих політичних змін у самій росії.

Для американців це можливість приєднатися до фронту європейських друзів не лише у відданості українській перемозі, але й у більш чіткому уявленні про те, якою може бути Європа, коли Україна переможе.

Це європейське майбутнє може і повинно бути в дусі того, що говорить і за що виступає Зеленський. Майбутнє Європи не в дусі Орбана. Ні Шредера. І точно не путіна.