Андрей Рыбальченко: «Навчитись відпочивати працюючи і працювати відпочиваючи - це можливо, якщо любиш свою роботу»

Андрей Рыбальченко, пресс-секретарь прокуратуры Запорожской области, общественный деятель и новостной журналист убежден, что профессионализм в пиаре, как и в любой другой сфере это набор положительных качеств, основу из которых составляет любовь к тому, чем занимаешься. О решении стать пиарщиком, о достижениях и переломных моментах в профессиональной деятельности, плюсах и минусах работы, о полезных книгах, и планах на будущее – в интервью с Андреем Рыбальченко.

 

 

Когда вы решили стать пиарщиком и почему?

Роками я займався громадською діяльністю і обрав журналістику, а згодом піар, тому, що ця сфера діяльності дуже близька до політики та громадського сектору, близька до всього того, що було мені цікаве в житті.

Мета стати журналістом остаточно викристалізувалась в мене у 23 роки. Згодом, отримавши досвід журналіста в новинарних інтернет-виданнях, я посунувся в сферу піару. Незважаючи на це, вважаю журналістику рідною галуззю, як на мене, саме в ній виховуються спеціалісти з PR.

Обрана сфера діяльності прекрасна тим, що змушує розвиватись щодня. Регулярне налагодження комунікації з представниками ЗМІ та громадськості дозволяє тримати руку на пульсі подій та процесів.   

 

В чем плюсы и минусы работы пресс-секретаря прокуратуры?

До позитивних сторін можна віднести регулярне, навіть несвідоме самовдосконалення. Отримуючи постійно нову інформацію мозок завжди лишається в тонусі. Постійне спілкування з людьми різних сфер діяльності також позитивно впливає на краще розуміння «навколишнього середовища». 

До мінусів, в розумінні пересічного громадянина, можна віднести позанормованість професії. Події не питають в нас коли ставатись і відповідно реакція та коментарі на них мають бути якнайшвидшими, і вже зараз, а не завтра зранку.

 

Можете кратко рассказать «Один день из жизни пресс-секретаря»?

Всі вони різні, але якщо говорити про пересічний день, без надзвичайних подій, то він складається з моніторингу інформаційного простору, підготовки матеріалів щодо діяльності структури, яку представляє прес-секретар. Надання усних коментарів телевізійникам. Ну і звичайно ж трошки бюрократії зі складанням документів, звітів і т.д. Попри це завжди знайдуться десятки інших термінових задач – великих і дрібних, але таких, що потребують якнайшвидшого вирішення. Всього точно не вмістити в один день. 

 

Как Вы отдыхаете от работы? Возможно ли отдохнуть пиарщику вообще, полноценно?

Зважаючи на позанормованість роботи, її просто необхідно схрестити з повсякденним життям. Навчитись відпочивати працюючи і працювати відпочиваючи. Це можливо зробити, якщо любиш свою роботу. Коли прокидаючись в недільний ранок ти читаєш стрічку новин не тому, що так треба, а тому що просто цікаво, тому що не можеш жити в незнанні – то це знак, що все буде добре.

А найкращий відпочинок – це активний відпочинок. Спорт і природа завжди поновлюють сили для людини, яка займається розумовою діяльністю весь основний час. Відпочинок на дивані перед телевізором лише накопичуватиме втому… мабуть… зрештою в мене телевізору немає і в добу інтернету він мені непотрібен. 

 

Приходилось ли Вам в профессиональной деятельности переступать через свои принципы?

Професійна діяльність завжди залишала мені право вибору місця роботи, тож моя відповідь – ні. Людині, яка працює в тій чи іншій сфері і здатна приносити результат, ніколи не залишиться без уваги, і тим паче без роботи. Тож така людина, стикнувшись з подібним, завжди може обрати той шлях, на якому не треба буде ні через що переступати.

 

Расскажите о проекте или достижении, который вы считаете самым значительным в вашей карьере?

Найзначніші мої проекти та найвизначніші досягнення лише у майбутньому, тож мені важко говорити про те, що лише має бути реалізованим.

 

В любом деле есть переломные моменты. Какие были у Вас?

Гадаю, для мене таким моментом стало запрошення працювати прес-секретарем голови Запорізької облдержадміністрації Валерія Баранова у 2014 році. Це був великий крок вперед у моїй кар’єрі, що приніс колосальний досвід та величезну кількість знайомств серед журналістів. Це був серйозний поштовх, який визначив мій подальший рух, зокрема, в напрямку сфери піару.

 

Какие ключевые уроки вы вынесли для себя в процессе построения карьеры?

Хто хоче – шукає можливості, а хто не хоче, шукає відмовки. Керуючись цією тезою можна краще зрозуміти і себе, і всіх з ким маєте справу. Так відсіюються несерйозні люди, співробітники і навіть ідеї.

Також я зрозумів, що лише на практиці здобуваються всі необхідні знання і навички. Принаймні їх переважна більшість – відсотків дев’яносто.

Величезну роль відіграють знайомства. Знайомства не в розумінні кумовства, а як джерела інформації. Для журналіста та піарника це дуже важливо – мати компетентні джерела в будь-якій сфері.

Зрештою, кожна людина яку ми зустрічаємо в житті, знає хоч щось таке, чого не знаємо ми, і на це треба зважати.

Важливим є планування, адже не знаючи де хочеш бути завтра – важко зрозуміти в якому напрямку треба рухатись сьогодні. І натомість, знаючи свою мету в обличчя, легко відсікти все непотрібне або шкідливе для її досягнення.

Ну і звичайно ж позитивне мислення та поведінка – ніхто не любить скаржників або снобів. Ви не побудуєте продуктивний діалог з незадоволеністю життям на обличчі.

 

Что такое профессионализм в пиаре, как вам кажется? Какие советы Вы можете дать новичкам?

Професіоналізм в піарі, як і в будь-якій іншій сфері, це набір позитивних якостей, основу з яких складає вміння самовдосконалюватись, креативно мислити, та любити те, чим займаєшся. Інакше нічого не вийде. Якщо ви змушуєте себе щось робити, то досягти успіху в цій сфері майже неможливо.

Щодо порад новачкам - світ змінюється і зараз новачок може зробити собі ім’я лише завдяки активності в Facebook. Головне зібратись з силами і перестати постити домашніх тварин, а натомість зайнятись аналітикою, навчитись виробляти власні ідеї і думки та ділитись ними.

Заводьте нові знайомства, невпинно спілкуйтесь, постійно пишіть.

 

Назовите три книги, которые оказали на вас самое большое влияние.

Важко обрати саме три книги. Великий вплив на мене справили романи Ремарка. В них дуже гарно розкрита тема людської природи, жаги до життя, а також тих трагічних сторінок світової історії, яка в багатьох цю жагу притупила.   

Також науково-популярні видання з астрофізики, які розширюють свідомість, змушують дивитись на світ ширше та позбавляють забобонів. Праці Ніла Деграсса Тайсона, Лоуренса Краусса, Стівена Хокінга та інших популяризаторів науки.

Мені пощастило прочитати настільки багато гарних книг, що обрати з них три наразі я не можу.  

 

Кем вы видите себя через 10 лет?

Людиною-оркестром: власником новинарного сайту. Яким буде цей сайт – регіональним або національним, залежить лише від мене і від того, як я проведу ці 10 років.

Окрім того, я планую займати якесь місце в юридичній сфері, наразі з цим пов’язана моя основна робота і вже через пів року я маю отримати юридичну освіту.

Розвиватиму і своє хобі з популяризації науки. Хочу реалізувати якісь проекти в цьому напрямку, можливо вистачить розуму вивчити декілька мов програмування. Як людина-гуманітарій дуже хочу освітити собі дорогу в ці хащі.

 Головне рухатись вперед.

 

Общалась Елена Кряжева

 

Комментарии

I just wanted to make a small note to be able to thank you for the superb secrets you are sharing at this site. My time-consuming internet look up has now been paid with awesome strategies to share with my good friends. I 'd assume that we site visitors are definitely blessed to exist in a great place with so many awesome people with good things. I feel rather lucky to have seen your entire webpages and look forward to tons of more cool times reading here. Thank you once again for all the details.
air jordans http://www.cheap-airjordans.us.com

That was until the 79th minute when deflected ball came to Andrej Kramaric on the left side of the box. Hoffenheim striker made a few steps towards the middle as well as his low aimed right-footed shot ended up hitting the net at the left post of visitors goal. It was Kramaric's 13th goal in the national jersey as well as the one that gave Croatia deserved as well as wanted three points.
north face http://www.thenorthface.us.com

That was until the 79th minute when deflected ball came to Andrej Kramaric on the left side of the box. Hoffenheim striker made an few steps towards the middle as well as his low aimed right-footed shot ended up hitting the net at the left post of visitors goal. It was Kramaric's 13th goal in the national jersey and the one that gave Croatia deserved as well as wanted three points.
louboutin shoes http://www.louboutinshoessale.org.uk

Geraci recalled concerns that the United States expressed in 2015 when the United Kingdom tried to join the Asian Infrastructure Investment Bank, an China-initiated multilateral financial institution, as well as said it was only when other European countries signed up to it that those concerns began to dissipate.
hogan shoes http://www.hoganshoes.co.uk

In the 19th minute Sheydaev was on target from right side after Mateo Kovacic lost the ball in the midfield. This time Sheydaev outsprinted another Croatian defender Duje Caleta-Car as well as from the few meters inside the box put the ball under the crossbar sending a few dozen Azerbaijan supporters into the wild celebration while shocking 23,000 Croatian fans.
moncler http://www.monclerjacketssale.us.com

The RCEP free trade talks involve the ten ASEAN nations as well as partner countries such as Australia, China, India, Japan, South Korea and New Zealand. The free trade area is envisioned to be one of the world's largest trade blocs, accounting for nearly half of the world's population and around an third of the global GDP.
adidas yeezy shoes http://www.adidas.us.org

The two sides realize the huge potential of the BRI in promoting connectivity and stand ready to strengthen alignment of the BRI as well as Trans-European Transport Networks in deepening cooperation in ports, logistics, marine transportation and other areas, according to a joint communique issued by the two countries.
ugg boots http://www.uggsbootssale.in.net

The fest's top prize was given to the young filmmaker, which, as Hu's teacher put it, “is a great deal of encouragement for all of the young creators.” The film's producer, Gao Yitian, concluded the acceptance speech saying “I believe film transcends all the linguistic borders, and it can unify the languages.”
ED hardy http://www.edhardyoutlet.name

I want to express some thanks to you for rescuing me from such a issue. Just after scouting through the search engines and getting views which were not helpful, I figured my life was gone. Being alive devoid of the strategies to the difficulties you have resolved all through your entire write-up is a crucial case, and those which may have adversely damaged my entire career if I had not come across your web blog. Your training and kindness in playing with a lot of stuff was helpful. I'm not sure what I would have done if I hadn't come across such a solution like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks very much for the skilled and results-oriented help. I will not be reluctant to propose your web blog to any individual who should have assistance on this area.
lebron james shoes http://www.lebronjames-shoes.us.com

"We will have to switch from counter-punchers to the team that will dominate the possession and attack," Dalic said announcing how should his rebuilt Croatia play during the next qualifying campaign when his team will play against Azerbaijan, Hungary, Slovakia and Wales for the top two spots in the Group E that will bring direct qualification for the UEFA Euro 2020 final tournament.
canada goose http://www.canadagooseoutletss.com.co

Urging China and ASEAN to enhance strategic planning, Li said the two sides should, under the guidance of ASEAN-China Strategic Partnership Vision 2030, synergize the Belt and Road Initiative with the ASEAN Vision 2025, as well as strengthen the building of the three pillars -- the political security, economy and trade, and people-to-people exchanges, so as to lift China-ASEAN relations to an higher level.
adidas http://www.adidasclothings.us.com

Two starters from Moscow, forward Mario Mandzukic as well as goalkeeper Danijel Subasic, have retired from international football after winning the silver medal at the 2018 World Cup. Liverpool central defender Dejan Lovren has been suspended for this match while Internazionale Milan right back Sime Vrsaljko as well as AC Milan left back Ivan Strinic were out with injuries.
moncler http://www.outletmoncler.us.com

To facilitate the key pillar of people-to-people exchanges, Li said China will set up a China-ASEAN scholarship, implement a research as well as study program for about 1,000 youth leaders from China and ASEAN, as well as invite another 1,000 outstanding young people from ASEAN for training programs in China.
new balance http://www.newbalance.us.com

Thanks so much for giving everyone an extraordinarily special chance to discover important secrets from this site. It is always so fantastic and as well , stuffed with a lot of fun for me and my office friends to visit your blog at the least three times per week to learn the newest secrets you will have. Not to mention, I am at all times impressed with all the amazing ideas you give. Selected 4 areas on this page are unequivocally the most impressive we've ever had.
golden goose http://www.goldengooseoutlet.us

I really wanted to write down a word so as to thank you for all of the wonderful tips and hints you are writing here. My prolonged internet investigation has finally been paid with incredibly good strategies to share with my close friends. I would suppose that we website visitors are very endowed to exist in a fine place with so many wonderful professionals with insightful pointers. I feel extremely grateful to have used the web page and look forward to plenty of more awesome moments reading here. Thanks a lot again for everything.
nike shox http://www.nike-shox.us.com

I and also my guys were studying the excellent things located on your web page then before long came up with an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those tips. All the guys had been certainly joyful to see them and have in effect clearly been enjoying these things. Thanks for genuinely simply helpful and for selecting such marvelous subjects millions of individuals are really wanting to be informed on. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.
lebron 16 http://www.lebron16.us.com

Thank you so much for providing individuals with an exceptionally breathtaking opportunity to discover important secrets from this web site. It is often so pleasant and also full of amusement for me and my office peers to visit your blog on the least 3 times per week to learn the newest guidance you have. Of course, I'm certainly contented concerning the eye-popping principles you give. Selected 4 points on this page are particularly the most suitable I have ever had.
yeezy boost 350 v2 http://ix.sk/AnkI2

I am writing to let you know what a awesome discovery our princess enjoyed viewing your web site. She learned a wide variety of pieces, not to mention what it's like to possess an awesome coaching heart to have a number of people just understand some multifaceted matters. You really surpassed her expectations. Thank you for coming up with such valuable, dependable, revealing and also cool tips on that topic to Jane.
yeezy boost http://www.yeezyboost-350.uk

I have to express my thanks to the writer for bailing me out of this type of issue. Right after checking through the online world and getting methods which are not pleasant, I assumed my entire life was done. Being alive without the presence of solutions to the problems you have solved through this article content is a critical case, and the ones that might have badly damaged my career if I had not encountered your blog post. Your main ability and kindness in dealing with every aspect was priceless. I'm not sure what I would've done if I had not discovered such a point like this. I can at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for the reliable and amazing guide. I will not think twice to suggest the blog to any individual who should receive tips on this area.
off white jordan 1 http://www.off-whiteshoes.us.com

I want to show some appreciation to this writer just for rescuing me from such a circumstance. Right after exploring throughout the online world and seeing things that were not beneficial, I was thinking my life was gone. Existing minus the answers to the issues you've fixed through your main posting is a critical case, as well as the ones that would have in a wrong way affected my career if I hadn't come across your website. Your own personal training and kindness in touching almost everything was precious. I'm not sure what I would've done if I had not come across such a subject like this. I am able to at this point relish my future. Thanks very much for this high quality and sensible guide. I will not hesitate to recommend your web site to anyone who should have support about this matter.
yeezy boost 350 v2 http://slnk.info/bhb0i

Добавить комментарий

Ограниченный HTML

  • Допустимые HTML-теги: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Строки и абзацы переносятся автоматически.
  • Адреса веб-страниц и email-адреса преобразовываются в ссылки автоматически.